niedziela, 5 kwietnia 2009

Felinoterapia

Wiele się ostatnio mówi o tym jak ogromną rolę w procesach terapeutycznych ludzi odgrywają zwierzęta. Potrafią one ukoić cierpienia duszy i ciała chorego człowieka w każdym wieku.

W Wielkiej Brytanii przeprowadzono badanie, które potwierdza, iż koty są pocieszeniem dla dzieci i ludzi starszych. Starszym ludziom powyżej 55 lat koty pomagają przezwyciężyć stres, samotność, wielu z nich woli "podzielić się" uczuciami z kotem, niż z partnerem. Dzieciom poniżej 13 lat kot pomógł w kontaktach z rodziną i przyjaciółmi, wielu uważa kota za bliskiego przyjaciela i jemu woli opowiedzieć o swoich uczuciach, zmartwieniach bardziej niż tacie lub mamie. Połowa badanej grupy ludzi w wielu 20-40 lat spała lepiej ze swoimi kotami niż partnerami i łatwiej akceptowała odebranie nakrycia podczas snu przez kota niż partnera:) Badania przeprowadzone w Australii dowodzą, iż opiekunowie zwierząt o 15-20 % rzadziej odwiedzają lekarza. Tak psy jak i koty zapobiegają powrotowi do przestępstwa oraz odgrywają nieocenioną rolę w pracy z młodzieżą z grupy ryzyka, poprawia się ich średnia ocen i frekwencja w szkole.

Komentując przytoczone powyżej badania na konferencji w Glasgow w 2004 roku, Emma Osborne z organizacji "Cats Protecion" powiedziała: "Te badania potwierdzają, że zwierzęta domowe dają nam uczucie wsparcia, niezależnie od tego zapewnianego przez związki z ludźmi. W niektórych przypadkach związki ze zwierzętami mogą być nawet bardziej pomocne i wartościowsze, niż te z ludźmi."

O tym jak ważny dla dziecka może być kot wiedzieli Frances i Richard Lockridge'owie, pisząc w swojej książce "Jedynie wrażliwe ucho dziecka może usłyszeć kota mówiącego>>kocham Cię<<". Naprawdę wiele kotów wyraża swą miłość, dorośli czasem nie potrafią tego po prostu usłyszeć.

A oto wiadomość otrzymana od pani, która adoptowała jedną z naszych podopiecznych, Havanę: "Havanka robi dla nas więcej, niż my dla niej. Nie tylko uspokaja serca domowników, poprawia relacje, ale także daje radość i spokój duchowy i pewnie coś co wykracza poza możliwości zrozumienia ludzkiego umysłu."

Fundacja Agapeanimali składa się z osób, które same także posiadają kota, lub kilka w swoich domach i wiele z powyższych doniesień możemy potwierdzić. Postanowiłyśmy przyjrzeć się felinoterapii z bliska i wprowadzić ją jako nowy cel naszych statutowych działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz