czwartek, 19 listopada 2009

Przygotuj się na przybycie kociego przyjaciela:)

Przyniesienie do domu kota może być jednym z najbardziej ekscytujacych dni w życiu. Należy nie tylko zakupić kocią wyprawkę (kuwetka, łopatka, żwirek, transporter, drapak, miseczki, karma, zabawki) , ale i dom przygotować zanim kot w nim zamieszka. Powiedzenie "ciekawość zabiła kota" istnieje od tak dawna jak koty towarzysza człowiekowi. Bo nawet koty żyjące w domu mają tendencje do pakowania sie w tarapaty. Przygotowując dom na przybycie kota myśl tak jak kot. Spójrz na swoje mieszkanie jak na miejsce pełne nowych rzeczy. Zobacz gdzie kot może się schować (i nie móc z kryjówki wyjść), gdzie może wskoczyć lub się wdrapać. Zabezpiecz także takie przedmioty jak: szuflady, przybory do szycia (zamknij w pudełku), lekarstwa (ukryj bardzo dokładnie - aspiryna powoduje śmierć), kable elektryczne (ukryj pod dywanami, meblami, lub ulokuj w prowadnicy), firany i zasłony (na jakiś czas schowaj lub zawiąż by kot nie mógł doskoczyć), kosze do śmieci (kup z pokrywą i kuchenny i łazienkowy, lub ukryj w szafce, za zamykanymi drzwiami). Sprawdz swoje rośliny czy wśród nich nie ma trujących dla kota. Kiedy kot zamieszka już z Tobą uważaj na wannę pełną wody, zamykaj muszlę klozetową, uważaj na preparaty wybielające, środki czystości, żelazko, kuchenkę, pralkę, zmywarkę, suszarkę, a drobne, drogocenne przedmioty schowaj lub przyklej na taśmę dwustronną, lub klej, co zaoszczędzi zmartwień po stracie cennej pamiątki. W przypadku malutkch kotów patrz pod nogi. I zawsze zabezpiecz okna i balkony, lub pilnuj by kot nie miał do nich dostępu. Koty spadają na cztery łapy, ale nie z wysokich pięter!!! A prędzej czy póżniej każdy kot z okna czy balkonu wyskakuje, zaintrygowany ptakiem, czy owadem.

Na www.thecatshouse.com można zobaczyć jak mieszkają Bob Walker i Frances Mooney. Przebudowali oni mieszkanie by uszczęśliwić swoje koty.
Mieszkają w otoczeniu dzieł sztuki, które są na stałe przytwierdzone do ścian lub podłóg. Drobne przedmioty przymocowali za pomocą taśmy dwustronnej lub na rzepy.

Postaraj się wziąć wolne na kilka dni po przybyciu kotka, lub przywieź go w pierwszy dzień weekendu.

Pierwsze tygodnie, lub miesiące poświęć na nauczanie nowego domownika odpowiedniego zachowania. Ustal jasne zasady i egzekwuj je konsekwentnie, choć łagodnie. Kot lubi rutyne.
Przez pierwsze tygodnie Ty uczysz sie zauważać i doceniać piękno i charaker kota, a on uczy się zaufania i miłości do Ciebie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz