poniedziałek, 4 października 2010

Światowy Dzień Zwierząt

"Traktuj wszystkie rzeczy stworzone z miłością i czcią."
św. Franciszek z Asyżu

Od 12 lat 4-tego października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt. Przypada on w rocznicę śmierci świętego Franciszka, który zwierzęta nazywał "naszymi mniejszymi braćmi" i uważany jest za patrona zwierząt. W Polsce dzień ten został uchwalony w 2006 roku.

Organizatorzy święta chcą zwrócić uwagę ludzi na otaczający ich, nie tylko w domach, świat zwierząt. Warto więc tego dnia, w sposób szczególny wyróżnić swoje domowe zoo. To także dobry czas na to aby pomyśleć o wszystkich tych czworonogach, które takiego luksusu jak własny dom nie poznały. Problem bezdomności zwierząt jest wciąż aktualny, wystarczy bowiem spojrzeć na wciąż przepełnione polskie schroniska...

Z okazji tego święta organizowane są liczne festyny, zbiórki na rzecz bezdomnych zwierząt. W schroniskach prowadzony jest dzień otwarty, ułatwiające adopcję i zwiększający szansę bezdomnym czworonogom na znalezienie domu.

Jeśli nie możemy pomóc bezpośrednio, zabierając zwierzaka do domu, pomóżmy w inny sposób, wpłacając na konto schroniska, fundacji dowolną kwotę, która zostanie wykorzystana na polepszenie warunków życia zwierząt, czy nawet przyniesienie zbędnych koców, misek, ręczników, jedzenia. Każdy gest w stronę zwierząt bezdomnych będzie mile widziany.

Badania dowodzą, że posiadanie zwierzęcia w domu wpływa korzystnie na nasze zdrowie. Przede wszystkim zmniejsza poczucie osamotnienia, depresji, obniża także ciśnienie krwi. Potwierdzić to mogą z pewnością posiadacze nie tylko czworonożnych pupili. Jeśli więc możesz adoptuj czworonoga, z pewnością wynagrodzi Ci to wielokrotnie. Jeśli nie możesz adoptować, nie bądź obojętny - po prostu pomóż mniejszym braciom !


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz